داستان یک نام جدید، آنان که می‌روند و_آنان که می‌مانند اثر النا فرانته ترجمه سودابه قیصری. نشر ثالث،1397.

النا فرانته (۱۹۴۳م) زاده ناپل یکی از نویسندگان ایتالیایی است. نام النا فرانته یک اسم مستعار است . او بصورت ایمیلی در رسانه ها و مطبوعات مصاحبه می کند. چهارگانۀ ناپلی به ‌‌نام‌های دوست اعجوبۀ من (۲۰۱۲)، داستان یک نام جدید (۲۰۱۳)، آنان که می‌روند و آنان که می¬‌مانند (۲۰۱۴)، و داستان کودک گمشده (۲۰۱۵) از مهم‌ترین رمان‌های فرانته است. یک سریال با اقتباسی از کتاب اول او با عنوان My Brilliant Friend تهیه شده است. من دومین و سومین کتاب او را خواندم و سریال را هم دیدم. 

داستان های فرانته، بویژه چهار گانه ای که در شهر زادگاهش ناپل می گذرد، به نظر می رسد شرح حال خود وی بوده و نویسنده تلاشی برای از بین بردن چنین حسی به مخاطب نکرده است. شیوۀ تقسیم‌بندی جلدهای یک تا چهار مجموعه، روایت‌گر مراحل زندگی فردی دو دوست به نام های النا و لی لا، در دوره‌های کودکی، بلوغ، جوانی، و کهنسالی است. نویسنده بسیار دقیق و موشکافانه به روایت رابطۀ دوستانه میان دو دوست می پردازد و مخاطب را با رویدادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایتالیا و محلۀ خشن در ناپل از اواخر 1950 تا کنون آشنا می کند. داستان نخستین جلد که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، با ناپدید شدن دوست کودکی النا، لی لا، شروع می شود و تنها راه توضیح ناپدید شدن لی لا، توصیف تمام زندگی هردو آنها تا زمان گم شدن لی لا از سوی النا (که نویسنده است) است. النایی که پیر است خبری دریافت می‌کند که دوست قدیمی‌اش لی‌لا گم شده است. آن‌ها بیش از ۶۰ سال است که یکدیگر را می‌شناسند. بین این دو دختر جوان اتحادی حیرت‌انگیز شکل می‌گیرد. آن‌ها بهترین دوستان و محرم اسرار یکدیگر هستند؛ بعضی مواقع این حس وجود دارد که آن‌ها زندگی بهتری از دیگری دارند. ولی جریان زندگی هر دو آنان ها سینوسی است .

فرانته درباره تقلاهای هر روزه زن بودن، فقیر بودن و خواستن کسی که زن دوست دارد با هوشی مثال‌زدنی می‌نویسد. بخش هایی در داستان است که شخصیت‌ها خودشان را در موقعیت‌های خارق‌العاده قرار می دهند و با کنار گذاشتن احتیاط، زندگی خود را به دست شور و شوق می‌سپارند و حتی زندگی خوب خود را رها می کنند و راه دیگری را برمی گزینند. چون می خواهند آزاد باشند و هیچ محدودیتی را نمی پذیرند.  

این داستان نه تنها کاوش دوستی و رقابت زنانه است، بلکه تاریخ سیاسی اجتماعی ایتالیا در نیمه دوم قرن بیستم را به زیبایی به تصویر می کشد. این مجموعه، پیشرفت تحصیلی دختران، فمینیسم و اعتراض های سیاسی، همچنین فقر، جنایت (سازماندهی شده و غیرسازماندهی شده)، نزول صنعت و رشد فناوری در ایتالیا آن روز را توصیف می کند. عشق، موفقیت، خانواده، جاه طلبی، خلاقیت، نبوغ و خود ویرانگری (خودکشی)، همه در این داستان ها حضور دارند. نشان می دهد همه سرکشی ها، جاه طلبی ها، رقابت ها، ظلم، شهوت لجام گسیخته، و ویرانگری ها ریشه در کودکی، خانواده، شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه دارد. 

وقتی کتاب ها را می خوانید با رویدادهایی روبه‌رو می‌شویم که نه می‌توانیم به خودمان بگوییم و نه قادریم در حضور دیگران به زبان آوریم. بعد از خواندن کتاب روزها درگیر ماجرا و حوادث آن و شخصیت های آن هستید.

/ 0 نظر / 70 بازدید