راه حل پنج مرحله ای برای افزایش رویت پذیری آثار علمی تان

😶 1- برای مخاطبان بزرگتر بنویسید.


📍مقالات بین رشته ای بیشترین مخاطب و جذابیت را دارند. مدتی را برای شناسایی مخاطبان مختلف دانشگاهی اختصاص دهید و سعی کنید دیدگاه های غیرقابل انتظاری را برای آنها فراهم کنید. نوشتن مقالاتی که حوزه های مختلف علوم را هدف قرار می دهند به افزایش رویت پذیری آثار و تعداد مخاطبان تان کمک می کند. علاوه بر این ، هنگام نوشتن باید توجه داشته باشید که مقالات علمی به طور گسترده از طریق وب اشاعه می یابند، بنابراین باید مقالات «موتورکاوش پسند یا بهینه» بنویسید. یعنی به راحتی توسط این ابزارهای جستجو، مورد بازیابی و دسترسی قرار گیرد. 


📕2. مجلات علمی مناسب را پیدا کنید.


📍نه هدفتان را خیلی دست بالا بگیرید و نه خیلی پایین. زمانی را برای یافتن مناسب ترین مجلات بگذارید. فقط مجلاتی را هدف قرار ندهید که درصد رد مقالاتشان بالاست این امر باعث ناامیدی شما خواهد شد و انتشار مقاله خود را به تأخیر می اندازید. پس به سطح مقاله خود توجه کنید و براساس آن مجله هدف را انتخاب کنید.


📡3. مقالات خود را در سامانه های اشتراک داده بارگذاری کنید.


📍اگر می خواهید میزان استفاده و تأثیر پژوهشتان را افزایش دهید، از بارگذاری مقالات خود فقط در واسپارگاه های سازمانی (پایگاه های اطلاعاتی اشتراکی و هزینه ای) که برای عموم باز نیستند، خودداری کنید. مقالات خود را در مسیری که اکثر محققان هنگام کاوش انبوه اطلاعات از وب استفاده می کنند ، قرار دهید. واسپارگاه های باز ((open repositories مانند https://arxiv.org/ و www.researchgate.net مفید هستند و با بارگذاری مقاله خود در آنها به رویت پذیری مقالات تان با مخاطبان گسترده بین المللی، کمک می کنید و به دنبال آن میزان استناد و رتبه آلترمتریکس خود را افزایش می دهید.


📝4- خود را متعهد به انتشار یافته های آثار خود کنید.


📍بیشتر درگیر اشاعه یافته های مقاله خود شوید. مقالات خود را برای مخاطبان هدفی که ممکن است مجله ای که مقاله شما را منتشر کرده را نخوانند، ارسال کنید. همچنین می توانید فهرستی از افراد در حوزه های مختلف تهیه کنید و مقاله خود را از طریق ایمیل برای آنها ارسال کنید.


📳5- با سایر محققان شبکه سازی کنید.


📍ایجاد پروفایل در وب سایتهایی مانند Google Scholar و akademia.edu به دیگران فرصتی می دهد تا درباره شما و آثارتان اطلاعات بیشتری کسب کنند. برای بالا بردن رویت پذیری و تأثیر طولانی مدت خود ، باید از فرصتهای جدید پژوهشی آگاه شوید. صرف یک ساعت در هفته برای تعامل با محققان خارج از پژوهش شما می تواند کمک بزرگی باشد، زیرا همکاری میان رشته ای می تواند نوآوری نظری را به بار آورد.


/ 0 نظر / 37 بازدید